Atât țigările electronice aromate, cât și reclamele care le promovează bombardează într-un ritm alarmant publicul. Problema este că aceste țigări și reclamele aferente lasă impresia că vizează tinerii, iar îngrijorarea specialiștilor este că persoanele care încep să fumeze la o vârstă mai fragedă prezintă un risc mai mare să continue să fumeze la vârsta adultă.
Jessica Barrington-Trimis, cercetătoare postdoctorală la Centrul de Reglementare a produselor din Tutun din cadrul Universității din California de Sud, a fost interesată să vadă dacă există și alți factori în ceea ce privește fumătorii tineri. Ea a studiat în special dispozitivele actuale ale țigărilor electronice.
„Unul dintre lucrurile care ne-a interesat în mod deosebit a fost dacă există anumite caracteristici ale țigărilor electronice care cresc probabilitatea unui comportament mai periculos legat de fumat,” a declarat Barrington-Trimis.
Ea a menționat că anumite caracteristici (precum tipul de dispozitiv de vapat, forma de prezentare a nicotinei și modul în care este utilizat lichidul în dispozitiv) „sunt lucruri care pot fi reglementate.”
Așadar, Barrington-Trimis și colegii săi au analizat datele dintr-un sondaj realizat de un grup de adolescenți din sudul Californiei. Descoperirile lor, publicate astăzi, au concluzionat că tinerii de 18 ani care foloseau dispozitive electronice fumau de aproximativ șase ori mai multe țigări anul următor decât cei care nu au folosit niciodată țigări electronice.